Ekstra Bladets Travklub har i mange år bidraget til at holde kog i dansk travsport, og det har ikke ændret sig. Klubben har fire heste i professionel træning i Danmark. To hver hos Jeppe Juel og Morten Friis.
Klubbens Chato Salløv gør i morgen comeback efter to hårde skader.
– Jeg er positiv på dens vegne, fortæller Morten Friis. Den var fin i prøveløbet i Aalborg forleden, og har set godt ud efter prøveløbet, bedømmer hestens træner.
Morten Friis træner også Freja Skovsende for Ekstra Bladets Travklub.
– Hun bliver bedre og bedre. Var stærk tredje sidst på en 14-tid fra dødens. Starter i DM for travtrænere næste søndag, hvorpå det gælder kvalifikation til Dansk Avlsløb, forklarer nordvestjyden Morten Friis.
Tonerne er også muntre hos Ekstra Bladets anden træner Jeppe Juel.
– Kan ikke være andet med den udvikling Zadok Font gennemgår. Vandt ukørt sidst på en 14-tid. Skal til København om en uge, siger Jeppe Juel.
– Danny E P var til gengæld ikke så god sidst. Han er behandlet og kommer bedre næste gang, bedømmer Jeppe Juel.
I Travsportens velmagtsdage var Ekstra Bladet sponsor for den landsdækkende kuskematch Rigschampionatet.
Foto: Burt Seeger