Det er ikke bare den 20. november 2020 i morgen. I morgen er det også 54 måneder siden jeg stiftede Team Lunden.

Efter Lundens trænere havde tabt heste i træning 22 måneder i træk følte jeg mig som freelance tilknyttet i Lunden, at nu måtte jeg træde i karakter.

Det havde naturligvis været lettere at kigge op i himlen, og håbet der faldt en guldmine ned, som man åbenbart har valgt på flere danske væddeløbsbaner siden man ikke er kommet i gang med anpartsheste.

Lundens daværende direktør Lars Moss var varm på ideen, men hvad med finansieringen hvis det gik galt, spurgte Lars Moss, ganske forstårligt.

Den sørgede jeg for i mit netværk, og det blev starten på en drøm. Som taget ud af en film.

Team Lundens heste har på 54 måneder vundet over 2.070.000 kroner.

Der er kommet flere hundrede nye hesteejere på banen som følge af Team Lunden.

Lundens professionelle trænere har haft en omsætning i deres respektive butikker på den ”glade” side af 1,5 millioner kroner som følge af Team Lundens anpartsheste.

Projektet til Team Lunden tog jeg med fra min tid på DR-sporten.